Europe and Other Areas

European Aide Memoire
Standing Committee


Europe and Other Areas Standing Committee

Chair
Orazio Attanasio, President
Yale University
Email:orazio.attanasio@yale.edu

Secretary
Sven Rady (Term ends 2021)
University of Bonn
Email: sven.rady@hcm.uni-bonn.de

Treasurer
Olivier Scaillet (Term ends 2020)
Université de Genève
Email: olivier.scaillet@unige.ch

Standing Committee Members

Voting
Orazio Attanasio (Chair: President)
Yale University

Oriana Bandiera (Council, 2020-2023) 
London School of Economics

Valentina Corradi (Elected Member 2018-2021) 
University of Surrey

Martin Cripps (Council, 2017-2020) 
University College London

Raffaella Giacomini (Elected Member 2018-2021, EEE Program Chair 2019)
University College London

Gilat Levy (Elected Member 2017-2020) 
London School of Economics and political Science

Jean-Charles Rochet (Elected Member 2020-2023)
Toulouse School of Economics

Michèle Tertilt_(Elected Member 2020-2023) 
University of Mannheim

Gabrielle Demange (Council, 2020-2023)
Paris School of Economics

Itzhak Gilboa (Council, 2020-2023)
Tel-Aviv University and HEC, Paris

Paul Klemperer (Council, 2020-2023) 
Nuffield College, Oxford University

Hélène Rey (At-large, 2020-2023) 
London Business School

Guido Tabellini (Second Vice-President) 
Bocconi University

Jörgen Weibull (Council, 2017-2020) 
Stockholm School of Economics

Non-Voting

Claudio Michelacci (Chair Winter Meeting 2019)
EIEF-Roma

Sanjeev Goyal (Chair Winter Meeting 2020) 
University of Cambridge

Zvika Neeman (TAE Program Chair 2019)
The University of Manchester

Aurea de Paula (EEE Program Chair 2021) 
University College London

Jan Eeckhout (TAE Program Chair 2021) 
Universitat Pompeu Fabra

Maria Guadalupe (ES Representative for Women in Economics)
INSEAD, Fontainebleau, France 

Note: Olivier Scaillet and Sven Rady's term were adjusted in order to create staggered terms. Proposed by Orazio Attanasio and passed by European RSC on Feb. 13, 2019.

Sven Rady, 1st term, Aug. 1, 2015-July 31, 2018; 2nd term, Aug. 1, 2018-July 31, 2021
University of Bonn

Olivier Scaillet, 1st term, Aug. 1, 2015-July 31, 2017; 2nd term, Aug. 1, 2017-July 31, 2020
Université de Genève

 

 

Back